Powered By Blogger

Elkészítési módok

Tea készítés: készíthetünk főzetet,forrázatot és hideg ásztatást.A friss növényt apróra vágjuk,az előírt mennyiséget lehetőleg üveg vagy porcelán edénybe tesszük/ne használjunk fém edényt/,a vizet felforraljuk és a növényre öntjük.Sosem áztassuk fél percnél tovább.
A gyökereket tegyük fel hideg vízben a tűzre,pár percig forraljuk,és három percig állni hagyjuk fogyasztás előtt.
Vannak növények,melyek elvesztik a hatóanyagukat,ha túl forrázzuk.Ilyen pl. a fagyöngy,a mályva,a kálmos.Ezeket egy éjszaka állni hagyjuk hideg vízben,fogyasztás előtt csak annyira melegítjük,hogy kellemes legyen.Ezt a módszert nevezzük hideg áztatásnak.

Tinktúra: a növényt lazán beletöltjük egy nagyobb üvegedénybe,leöntjük 30-40%-os gyümölcs vagy gabonapálinkával.Meleg helyen két hétig állni hagyjuk,naponta felrázzuk.Átszűrve,adagolva alkalmazhatjuk belsőleg,bedörzsölésre,borogatásra.


Friss lé: turmixolás után a nyert levet cseppek formájában fogyaszthatjuk,felhasználhatjuk ecsetelésre.Ha kis üvegekben jól lezárva tudjuk tárolni hideg helyen, egy hónapra is elegendő lehet.Levet készíteni azonban frissen javasolt.


Gyógynövénypép: a sodrófával pépesített őrlemény fehér gyolcsra kenve tesszük a sérült felületre.Egy másik gyolccsal átkötjük,és melegen tartjuk,éjszakára az ideális.

Kenőcs,olaj készítése: Maroknyi gyógyfüvet apróra vágunk.Fél kg disznózsírt felhevítünk,belekeverjük a növényt,picit megkapatjuk.Lefödve egy éjszakára hidegre tesszük.Reggel kicsit felmelegítjük,lenvásznon átszűrjük,adagoljuk melegen üvegcsékbe.
Az olajat nagyon egyszerű elkészíteni:egy üveget lazán megtöltünk növénnyel vagy virággal,ráöntünk annyi hideg préselt olívaolajat,hogy ellepje.Ezt is két hétig meleg helyen állni hagyjuk,és már kész is.


Gyógynövényfürdők:a kiválasztott növény egy éjszakára hideg vízben áztatjuk.Adag:egy vödörhöz kb.200g növény.Másnap felmelegítve a fürdővízhez adjuk,fürdési idő 20 perc,figyeljünk,hogy a szívtájék ne legyen víz alatt.
Az ülőfürdőhöz fel vödör vízhez 100 g növény tegyünk,az eljárás az előbbihez hasonló.Itt arra ügyeljünk,hogy a vese tájék legyen a vízben.
Mindkét esetben újra melegítve még kétszer felhasználhatjuk a gyógyfüves fürdő vizet.